Zapisz się na darmowy webinar!
Uzupełnij formularz i otrzymaj link do wydarzenia w wiadomości zwrotnej.
Uzupełnij formularz i otrzymaj link do wydarzenia w wiadomości zwrotnej.
Sukces!
W wiadomości zwrotnej otrzymasz link do wydarzenia. Nie zapomnij dodać go do kalendarza!
Szkolenie Lean Six Sigma Green Belt lub Black Belt bazuje na wspólnej realizacji projektów rozwiązywania problemów i poprawy Lean Six Sigma – DMAIC. W ramach faz projektu można stosować różnego rodzaju narzędzia w zależności od skomplikowania tematu, jego zakresu, rangi klienta czy ryzyka biznesowego kryjącego się za problemem. Green Belt potrafi realizować projekty w mniejszym zakresie skupiając się na jednym wskaźniku poprawy.
Aby uzyskać certyfikat Green Belt trzeba ukończyć szkolenie i ukończyć 1 projekt. Aby uzyskać certyfikat Black Belt trzeba po uzyskaniu poziomu Green Belt ukończyć kolejne sesje teoretyczne i zakończyć drugi projekty. Black Belt musi cechować się większym doświadczeniem, większym wachlarzem możliwych narzędzi do użycia i dodatkowo szersza gamą umiejętności miękkich.
W każdym przypadku szkolenie bazuje na skuteczności realizacji własnych projektów i sposobie rozwiązywania problemów z użyciem odpowiednich narzędzi.
1. Jakość w każdej relacji – DELTA ZERO
2. Proces i jego otoczenie – SIPOC
3. Definiowanie mierzalnych oczekiwań – CTQ vs SMART
4. Tworzenie business case
5. Zakres i plan projektu
6. Tworzenie systemu pomiarowego
7. Gage R&R
8. Zmienność wyników w czasie – Arkusz i wykres kontrolny
9. Podsumowanie zmienności – HISTROGRAM
10. Mapowanie czynności – Mapa torów wodnych
11. Organizacja burzy mózgów – praca moderatora
12. Poszukiwanie przyczyn zmienności – Analiza wykresów
13. Identyfikacja marnotrawstwa – MUDA
14. 6 obszarów przyczyn problemów – ISHIKAWA
15. Prosta analiza hipotez statystycznych
16. Projektowanie eksperymentów – DoE
17. Generowanie kreatywnych rozwiązań,
18. Tworzenie planu akcji
19. Tworzenie standardów
20. SPC w praktyce
Jeżeli uczestnik ukończył już wcześniej szkolenie na Green Belt w Akadeamia MOD lub PROMAKO to może przystąpić do drugiego etapu natychmiast.
Jeżeli kandydat na Black Belt uzyskał certyfikat Green Belt Lean Six Sigma u innego trenera lub organizacji, wymagana jest wstępna kalibracja wiedzy. Polega to na przesłaniu prezentacji projektu, który był realizowany na cele certyfikacji Green Belt, i rozmowie na jego temat przez telefon lub zoom.us. Istnieje możliwość przeprowadzenia 1-3 godzinnych konsultacji płatnych przed przystąpieniem do etapu 2.
Lider z wiedzą na poziomie Black Belt będzie mógł sam poprowadzić projekt z zespołem w celu rozwiązania powracającego i ukrytego problemu w dowolnie złożonym procesie (również END to END). Jednocześnie jest stałym wsparciem dla całej organizacji w obszarach ciągłej poprawy.
Black Belt najlepiej sprawdza się w samodzielnej roli w organizacji gdzie może być:
Drugi etap drogi do uzyskania składa również się z 20 sesji on-line prowadzonych na żywo z trenerem. Każda sesja trwa 45 minut i na jaj zakończenie przesyłany jest materiał w formie pdf omawiający temat. Godziny i częstotliwość sesji ustalana jest zawsze z uczestnikami. Pozawala to na elastyczne podejście do dni wolnych i nagłych, losowych wypadków. Możliwe są godziny poranne jak i wieczorne.
W przypadku drugiego etapu na poziom Black Belt uwzględnionych jest 10 sesji tematycznych z ćwiczeniami i 10 sesji w ramach których można przeprowadzić konsultacje 1:1 na temat prowadzonego projektu.
1. Definiowanie listy projektów
2. Analiza ryzyka przez FMEA
3. Ocena Gage R&R dla testów niszczących
4. MiniTab – ocena statystyczna procesów
5. MiniTab – weryfikacja hipotez
6. MiniTab – DoE
7. Metoda poszukiwania nowych rozwiązań – TRIZ
8. Prewencyjne utrzymanie procesów – TPM
9. Lean Six Sigma a ISO 9001:2015
10. 10 konsultacji projektowych
Aby otrzymać certyfikat Lean Six Sigma Black Belt trzeba obronić jeden projekt. Projekt może dotyczyć problemu istniejącego w organizacji lub dowolnego innego procesu. Każdy z projektów musi zawierać następujące elementy aby uzyskać odpowiednią liczbę punktów na certyfikację:
Ogólne zasady wyboru projektu z obszaru istniejącej organizacji: